Jak správně měřit rychlost internetu?

Tipy & rady

Dostali jste „výhodnou“ nabídku od stávajícího dodavatele na rychlejší internet, na kterou jste kývli? Navzdory tomu máte i po navýšení pocit, že je rychlost vašeho internetu stále stejná? Někteří dodavatelé internetu nejednají zrovna férově a často využívají neznalosti lidí, kteří neví, jak přesnou rychlost svého internetu zjistit.

Měřte pouze na pevném připojení

Pokud chcete zjistit přesnou rychlost vašeho internetu, použijte k tomu počítač, který je napojen přímo k předávacímu rozhraní, to znamená napevno kabelem. Nikdy neměřte rychlost připojení skrz wi-fi.

Nechte napojený pouze jeden pc

Při měření rychlosti internetu nechte zapojený pouze pc, který využíváte k měření. Všechna ostatní zařízení nechte, po dobu měření, vypnutá. Zapnuté přístroje mají často na měření vliv a váš výsledek by mohl být zkreslený.

Vypněte všechny programy

Při měření rychlosti vypněte všechny programy, včetně skypu. Nezapomeňte na aplikace otevřené na pozadí. Vypněte také antivirovou ochranu nebo aktivní aktualizace operačního systému.

Okolnosti připojení

Ujistěte, zda máte ve smlouvě s dodavatelem uvedenou sdílenou či garantovanou rychlost připojení. Dále berte v potaz typ vašeho připojení – optický nebo klasický kabel, bezdrátové připojení apod. Především u bezdrátového připojení se často objevují rušivé elementy, které ovlivňují rychlost internetu.

Pokud se ukáže nižší rychlost připojení, než jakou garantuje dodavatel, raději ještě počkejte, než si poběžíte stěžovat. Proveďte měření vícekrát v různé denní době. Teprve ve chvíli, kdy naměříte vícekrát nižší rychlost, máte důvod ke stížnosti či reklamaci.

Využijte měřiče rychlosti

Na internetu existuje mnoho měřičů rychlosti (speedtest.net), které stačí pouze spustit. Nepoužívejte měřiče rychlosti, které preferuje sám dodavatel. Často bývají zkreslené a přizpůsobené potřebám dodavatele internetu.