V čem je PlayStation 5 lepší než jeho předchůdce?

Technika

S lehkou dávkou humorné nadsázky bychom mohli tvrdit, že PlayStation 5 je tak trochu jako paní Colombová. Pořád se o něm mluví, ale (téměř) nikdo ho nikdy neviděl. Anebo snad máte nějakého šťastlivého kamaráda, který má konzoli konečně doma? Pokud ne – a nemáte možnost srovnání nejnovějšího počinu od Sony se starší generací, přečtěte si o nejdůležitějších rozdílech v rámci tohoto článku. Koukneme se na technické parametry a přidáme několik tipů na atraktivní herní tituly.

Konzole PlayStation 5 byla na trh oficiálně uvedena už loni v září, na ten náš pak s mírným zpožděním (19. listopadu 2020). Všechny vyrobené kusy byly prakticky ihned vyprodány a japonský gigant se kvůli souhře okolností (ano, včetně koronaviru) dostal do pořádné šlamastiky. Fanoušci herní konzole po nejnovější generaci doslova šílí, ale dostalo se jen na „pár“ vyvolených. Během prvního čtvrtletí se prodalo „pouze“ 5 milionů kusů.

V čem „pětka“ vyniká před ikonickým předchůdcem? PlayStation 4 již na první pohled menší – PS5 má o 10 cm více, a navíc získal mnohem propracovanější tělo. Vypadá velmi dobře a působí futuristickým dojmem. Štíhlá a vysoká krabice z něj dělá skutečnou dominantu, která se v obývacím pokoji či kdekoliv jinde vážně neztratí. Oproti PS4 také přibral, a to poměrně citelně. S váhou 4,5 kg je tak trochu macík. Digitální verze je samozřejmě o něco lehčí – váží 3,9 kg.

Ty nejdůležitější rozdíly mezi čtvrtou a pátou generací ovšem najdete uvnitř. Inženýři nenechali nic náhodě a „nabušili“ PS5 na zakázku upraveným osmijádrovým procesorem AMD Zen 2 s frekvencí až 3,5 GHz. Ve srovnání se 1,6 GHz procesorem z PS4 jde o velký skok kupředu. Operační paměť vyskočila z 8 GB na dvojnásobek, tedy na 16 GB.

Za pozornost stojí také nová grafická karta AMD Navi. Velmi výkonný model na bázi architektury RDNA 2 v praxi přináší lepší podporu ray tracingu a optimalizaci geometrie.

A konečně „revoluční“ pevný disk. Vyladěné SSD s kapacitou 828 GB a rychlostí čtení až 5,5 GB/s slibuje expresní načítání a naprosté minimum záškubů. Pokud by vám kapacitně nestačil, jednoduše ke konzoli připojíte další SSD či HDD.

Na seznamu top titulů, které si můžete na PS5 zahrát v jejich plné kráse, najdete například Demon’s Souls, Spider-Man: Miles Morales, Fortnite, Assassin’s Creed Valhalla a spoustu dalších povedených kousků.

Tak co vy na to, dáte nejmladšímu přírůstku z rodiny PlayStationů šanci? Za to nekonečné čekání rozhodně stojí!