V čem je výhodná zkušební doba v novém zaměstnání?

Ostatní

Přišli jste o své dosavadní zaměstnání a zvažujete nové nabídky práce? Máte však obavy, že budoucí zaměstnání nebude dle vašich představ. Výhodou je zkušební doba.

Co je zkušební doba?

Bývá součástí pracovní smlouvy, kterou podepisuje zaměstnanec a zaměstnavatel. Nejčastěji se jedná o první tři měsíce u klasického zaměstnance, u zaměstnance na vedoucí pozici to bývá měsíců šest. V tomto období může dát, bez jakýchkoli důvodů či potíží výpověď, jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel.

Pokud v této době zjistíte, že vám nabídka práce České Budějovice nevyhovuje, máte několik možností.

Jednou z nich je přizpůsobení. To je však možné pouze v případě, že elementy, které vám nevyhovují, nejsou příliš silné a vyváží je benefity, které z nabídky práce plynou.

Další možností je pokusit se, alespoň v únosné míře a v rámci možností, změnit to, co vám v práci nevyhovuje. Pokud bude, ze strany vedení, snaha věci vyřešit, poznáte, že jim na vás záleží. Pokud však zjistíte, že snaha není žádná, přestože se jedná o drobné změny, které nikoho nijak omezovat nebudou, pak je na zvážení právě ta možnost odejít bez udání důvodu právě ve zkušební době.

Odejít ve zkušební době můžete také v případě, že zjistíte, že nabídka práce Olomouc v reálu neodpovídá tomu, co bylo nabízeno v inzerátu nebo tomu, co máte jako náplň uvedeno v pracovní smlouvě. Dalším důvodem mohou být například špatně nastavené kompetence – nevíte, za co konkrétně máte odpovědnost, nebo po vás chce zaměstnavatel, aby jste odpovídali za něco, k čemu vám chybí potřebná kvalifikace. Také můžete zjistit, že vztahy na pracovišti nejsou příliš ideální, což je pro vás nepřijatelné.

Kde a jak hledat nové nabídky práce?

Šikovným pomocníkem jsou pracovní portály, kde naleznete nabídky práce podle pracovních oborů nebo podle jednotlivých měst či krajů. Mezi takové patří také cz.jobimi.com.